Preloader
Grafik Tasarım

Grafik Tasarım

Grafik tasarım, bir mesajı ön plana çıkarmak için tasarlama yapan bir sanat dalıdır. Kartvizitlerden broşürlere, sinema salonlarından kurumsal markalara, reklam afişlerinden bilgisayar oyunlarına kadar birçok alanda grafik tasarım hayatımızın içinde yer almaktadır.

Grafik tasarım, mesajları görsel yollarla iletmenin ve kullanıcı etkilemenin bir parçasıdır, kısaca iletişim temellerine kurulu olan görsel iletişim sanatıdır. Grafik tasarım ile markalara tüketiciye kolaylıkla ulaşabilir ve satın alma deneyimlerine kolaylıkla etki edebilir. Tasarım, bir ürünü kullanıcılara tanıtmak için ve satın alma deneyimi oluşturmak için sıklıkla kullanılır. Grafik tasarım günümüzde maddi açıdan bir getiri sağlayan meslek haline dönüşse de temelinde sanatın bir parçasıdır.

Grafik Tasarımın Unsurları ve İlkeleri Nelerdir?

Grafik tasarımın öğeleri ve ilkeleri, çizgi, renk, şekil, boşluk, doku, tipografi, ölçek, baskınlık ve vurgu ve dengeyi içerir. Birlikte, bir mesaj ileten görsel olarak çekici işler yaratmak için çalışırlar.

Çizgi: Birçok tasarımda çizgilerden yararlanılır ve neredeyse her tasarımın vazgeçilmez parçalarıdır.

Renk: Tasarımın yegane unsuru renk diyebiliriz. İyi kullanılmış bir renk paleti tasarıma farklı bir hava katarak, algıları direkt etkileyebilir. Renkler dürtüleri harekete geçirmek için biçilmiş kaftandır. Marka ile bağdaşan renkler grafik tasarım sırasında kullanıldığında bazen metine de gerek kalmaz.

Şekil: Biçim olarak da bilinen şekil, çizgilerin birleşimidir. Şekillerden oluşan tasarımlar kare, üçgen veya farklı form yapıları ile harmanlanarak sanatsal bir çalışmaya dönüşmektedir.

Boşluk: Tasarım içerisinde orantılı bir şekilde kullanılan boşluklar, tüm algıyı değiştirebilir ve oluşturulan tasarımın kalitesini iyi bir şekilde artırabilir.

Grafik Tasarımcı Ne İş Yapar?

Bir grafik tasarımcı, çeşitli teknoloji araçlarını kullanarak kullanışlı, anlamlı ve işlevsel görseller yaratır. İş büyük ölçüde bir müşterinin veya şirketin ihtiyaçlarına bağlıdır, ancak genel tasarımcı sorumlulukları şunları içerebilir: bir pazarlama kampanyasını desteklemek için görsel varlıklar geliştirmek, sosyal medya gönderileri için bir grafik kaplaması tasarlamak, bir basılı reklam için düzeni resmileştirmek ve dijital tabela için fotoğrafları düzenlemektir.


Grafik Tasarım Araçları

Keskin gözlem becerileri ve analitik düşünme, grafik tasarımcılar için fiziksel araç kitlerini araştırmadan ve kalemden kağıda veya dijital kalemden tablete dokunmadan önce gerekli araçlardır. Sanat ve teknolojiyi birleştiren grafik tasarımcılar, sıfırdan ve var olmayan bir tasarım ortaya koymak için birçok yol izleyebilir.


Eskiz defterleri: Fikirlerin taslağını çıkarmak için kullanılan geleneksel bir araç; tasarımcıların diğer araçları ve teknolojileri kullanarak daha da geliştirebilecekleri kaba tasarımları not almanın en hızlı yoludur.


Bilgisayarlar: Bilgisayarlar artık her tasarımcının araç setinde önemli bir yer tutuyor. Tabletler gibi donanımlar da, tasarımcı kişilerin yaratıcı özgürlüklerini genişletmelerine ve dijital bir tasarım hazırlarken; bu eskiz defteri hissini korumalarına olanak tanır.


Yazılım: Teknoloji, yaratıcı bir vizyon gerçekleştirmek için bu konu üzerinde yoğunlaşanlara yeni olanaklar sağladı. Illustrator ve Photoshop gibi özel yazılımlar, illüstrasyonlar oluşturmaya, fotoğrafları geliştirmeye, metni stilize etmeye ve tüm parçaları inanılmaz mizanpajlarda bir araya getirmeye yardımcı olabilir.


Grafik Tasarım Hizmeti

Markanızı veya ürününüzü en iyi şekilde kullanıcılarla buluşturmak için grafik tasarım hizmetine ihtiyaç duyabilirsiniz. Grafik tasarım ile sosyal medya platformlarınızda varlığınızı koruyarak geliştirebilir, web arayüz tasarımları ortaya çıkarabilir ve tüm kurumsal kimlik süreçlerinize yön verebilirsiniz. İşte bu noktada YT Yazılım ve Bilişim’in deneyimli grafik tasarım hizmetinden yararlanabilirsiniz. Siz de tasarım dünyanızı genişletmek ve sanatsal dokunuşlarla markanızı, ürününüzü ön plana çıkarmak istiyorsanız, bizimle iletişime geçerek yeni bir maceraya atılabilirsiniz.