Preloader
Mobil Uygulama

Mobil Uygulama

En yaygın kullanımı ile uygulama olarak adlandırılan bir mobil uygulama, yeni nesil telefonlar da ve tabletlerde çalıştırılmak üzere tasarlanan bir yazılım cinsidir. Mobil uygulamalar sıklıkla; kullanıcılara, bilgisayarlarda erişilenlere benzer hizmetler sunmaya yardımcı olur. Kısaca bağımsız yazılıma sahip ve birçok işlevi olan yazılımlar olarak da adlandırılabilmektedir. Uygulama yazılımının bu kullanımı ilk olarak Apple tarafından ve iPhone, iPad ve iPod Touch için binlerce uygulama sunan App Store tarafından popüler hale getirilmiştir.

 

Bir mobil uygulama; web uygulaması, çevrimiçi uygulama, iPhone uygulaması veya akıllı telefon uygulaması olarak da bilinebilir.

 

Mobil Uygulama Nedir?

 

Mobil uygulamalar bilgisayar entegresinden sıyrılarak tek başına hareket etmeye hazırlanıyor. Bunun yerine her uygulama, oyun, hesap makinesi veya mobil web'de gezinme gibi sınırlı ve yalıtılmış işlevler sağlar. Uygulamalar, ilk mobil cihazların sınırlı donanım kaynakları nedeniyle çoklu görevden kaçınmış olsalar da, tüketicilerin cihazlarının yapabileceklerini kendi başlarına seçmelerine izin verdikleri için özgünlükleri artık arzu edilirliklerinin bir parçası oldu.

 

Basit ve geliştirmesi kısa süreden mobil uygulamalar ise bilgisayar tabanlı uygulamaları ele alarak mobil dünyaya taşımaktadır. Mobil uygulamalar daha sağlam hale geldikçe, bu tekniğin biraz eksik kaldığını söyleyebiliriz. Örneğin, konum tabanlı özellikler kullanan uygulamalar, kullanıcının PC'de olduğu gibi bir konuma bağlı olmadığı göz önüne alındığında, doğal olarak sıfırdan mobil göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur.

 

Uygulamalar iki geniş kategoriye ayrılır: yerel uygulamalar ve web uygulamaları olarak adlandırılır. iOS veya Android işletim sistemine sahip uygulamalara yerel uygulamalar denilmektedir. Yerel uygulamalar daha iyi performansa ve daha ince ayarlanmış bir kullanıcı arayüzüne (UI) sahiptir ve genellikle piyasaya sürülmeden önce çok daha sıkı bir geliştirme ve kalite güvence sürecinden geçmeleri gerekir.

 

Web uygulamaları HTML 5 veya CSS kodunda kullanılır ve bir web tarayıcı aracılığıyla çalıştırıldıkları için minimum cihaz belleği gerektirir. Kullanıcı web sayfasına yönlendirilerek ve bu bilgiler bir sunucu tarafından kaydedilir. Web uygulamalarının kullanılabilmesi için kararlı bir bağlantı gerekir.

 

Şu anda kullanılabilen birkaç uygulama türü vardır.

 

-          Oyun uygulamaları: Bilgisayar video oyunlarına eşdeğer, en popüler uygulama türleri arasındadır. Tüm uygulama indirmelerinin üçte birini ve tüm tüketici harcamalarının dörtte üçünü oluşturuyorlar. Dünya genelinde birçok insan oyun uygulamalarını, tablet, telefon ve bilgisayarlarına indirerek oyun oynamaktadır.

 

-          Verimlilik uygulamaları: Bunlar, e-posta gönderme, iş ilerlemesini izleme, otel rezervasyonu yapma ve çok daha fazlası gibi çeşitli görevleri kolaylaştırarak iş verimliliğini artırmaya odaklanır.

 

-          Yaşam tarzı ve eğlence uygulamaları: Giderek daha popüler hale gelen bunlar, flört etme, sosyal medyada iletişim kurma ve video paylaşma (ve izleme) gibi kişisel yaşam tarzı ve sosyalleşmenin birçok yönünü kapsar. Netflix, Facebook veya TikTok gibi en yaygın olarak bilinen uygulamalardan bazıları bu kategoriye girer.

 

Diğer uygulama türleri arasında Amazon veya eBay gibi çevrimiçi mal satın almak için kullanılan mobil ticaret (M-ticaret) uygulamaları, seyahat uygulamaları gibi mobil uygulamalar bulunmaktadır.

 

Mobil Uygulama Hizmeti

 

YT Yazılım ve Bilişim olarak alanında uzman kadromuz ile mobil uygulama hizmetimiz ile güncel, çağa adapte olan uygulama geliştirmeleri sağlamaktayız. Markalarınız veya projelerinizi mobil uygulamaya dökmek için yetenekli ekibimize güvenerek, işinizi teslim edebilirsiniz. Kesintisiz bir mobil uygulama deneyimi sunarak, projelerinizi kısa sürede istenilen doğrultusunda hayata geçirebilirsiniz. Mobil uygulama hizmetimiz ile kısa sürede iOS ve Android platformlarında yerinizi alabilir ve projenizi kısa sürede yayına alabilirsiniz.

 

Siz de mobil uygulama alanında destek almak ve güvenilir bir kadroya projenizi emanet etmek istiyorsanız YT Yazılım ve Bilişim ile hızlıca iletişim kurabilir.