Preloader
Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanlığı ve Yönetimi: Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Var?


Sosyal medya, Mark Zuckerberg'in Facebook'u başlatmasından bu yana son on beş yılda çok yol kat etti. Bu zaman zarfında dünya nüfusunun %45'i sosyal medya kullanıyor ve sosyal medya kullanıcılarının %40'ı sosyal ağlarda markaları ve ürünleri araştırıyor.

 

Markanızın bir sosyal medya varlığına ihtiyacı olduğunu biliyor olsanız da, bu güçlü kanallardan tutarlı ve etkili bir şekilde yararlanmanın yollarını ararken tereddütler yaşayabilirsiniz. Yardım ararken faydalanabileceğiniz birkaç farklı kaynak bulunmaktadır. Ancak sosyal medyada çeşitli şirketler ne yapıyor ve hangisi işiniz için doğru, bunu öğrenmek daha önemlidir. Sosyal medya yardımı için üç ana kaynak arasındaki farkları açıkladık: danışmanlık, sosyal medya yöneticileri ve dijital ajanslar.

 

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

İyi bir sosyal medya danışmanı, iyileştirilmesi gereken alanları belirleyecek, başarı için bir yol haritası sunacak, hedef belirlemeye yardımcı olacak ve uygulamayla ilgili soruları yanıtlayabilecektir.

 

Diğer tüm danışmanlık hizmetleri gibi, sosyal medya danışmanlığı da çözümü uygulamaya yatırım yapmak için zamana ve kaynaklara sahip olanlara tavsiyelerde bulunmak üzere tasarlanmıştır. Sosyal medya danışmanları moderasyon süreçlerinizi yürüterek, markanın daha iyi bir konuma gelmesi için rehberlik edecektir. Bununla birlikte tüm hizmetleri eksiksiz bir şekilde size sunacak şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Tabi bu anlaştığınız kurumun çalışma prensibine ve çalışma sistemine göre değişiklik gösterebilmektedir.

 

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

 Sosyal medya yönetimi, rapor hazırlama, sosyal mecralarda strateji oluşturarak, bu strateji doğrultusunda hareket etme ve planlı çalışmayı belirtir. Genellikle bu, pazarlama ekibiniz içinde özel bir şirket içi roldür. Ancak bazen bir serbest çalışana veya dijital pazarlama ajansına yaptırılabilir. Sosyal medya yöneticiniz genellikle şirket içinde olduğunda, şirket kültürünüzü, genel pazarlama hedeflerinizi ve marka sesini sağlam bir şekilde kavrayacaktır.

 

Sosyal medya yönetimi ararken, işletmeler sık ​​sık kaynaklarını şirket içi çalışan veya serbest çalışan olarak özel bir sosyal medya yöneticisini işe almaya adama sorunuyla karşılaşırlar. Bunun yerine, iş liderleri sıklıkla bu görevleri özel bir sosyal medya yöneticisi yerine mevcut bir çalışana veya stajyere atamayı tercih ediyor.

 

Sosyal Medya Hizmeti

 Bir ajans ortağı, hem bir danışmanın sunabileceği stratejik iç görü sağlarken, aynı zamanda içerik oluşturma ve yayınlama işlemlerini de üstlenebilir. Her şeyi kendi başınıza bulmak yerine, sosyal medya stratejiniz için karşılıklı olarak üzerinde anlaşmaya varılan hedeflere dayalı olarak ayak işlerini yapmak için özel bir ortağınız olacak.

 

Bir dijital ajans ortağı, sosyal kanallarınızı yönetmenin yanı sıra, sosyal medya çabalarınızın diğer stratejik pazarlama çabalarınızla sorunsuz bir şekilde uyumlu olmasını sağlayacaktır. Deneyimli bir ajans, mümkün olan en iyi sonuçları aldığınızdan emin olmak için sosyal medya stratejinize uygulayabilecekleri diğer müşterilerden öğrendiklerine ek olarak, yerleşik süreçlere sahip olacaktır.

 

Tüm bunlara dayanarak sosyal medya platformları markaları müşteriler ile buluşturmak için önemli bir merkez olmaya devam ediyor. Dijital ortamda gezinmek için yardım ararken, seçtiğiniz ortağın deneyimli olduğundan ve genel gelen pazarlama hedeflerinizle eşleşen bir sosyal medya stratejisi uygulayabildiğinden emin olun.

 

YT Yazılım ve Bilişim işlerini büyütmek isteyen şirketlere özelleştirilmiş marka hikaye anlatımı, web tasarımı ve geliştirme, e-ticaret, dijital pazarlama, yaratıcı ve barındırma çözümleri sunan uçtan uca bir dijital ajanstır. Uzman sosyal medya aracılığıyla işinizi büyütmenize nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.